Forgot Login?   Sign up  
środa, 14 wrzesień 2016 14:48

Bardzo ważne zmiany w podróżach do Kanady

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1. eTA a turysta w Kanadzie
Zbliża się 29 września – za niecałe 3 tygodnie obywatele polscy przybywający z wizytą do Kanady nie będą mogli po prostu wsiąść do samolotu jeśli nie będą posiadali tzw. eTA – electronic travel authorization. Oczywiście dotyczy to nie tylko obywateli Polski, ale również innych krajów ruchu bezwizowego (ale nie dotyczy Amerykanów).

Obowiązek posiadania eTA wszedł w życie już 6 miesięcy temu, 15 marca, ale rząd kanadyjski wprowadził 6-miesięczny okres karencji, i w tym czasie można przyjechać do Kanady bez eTA, na sam paszport.

Dla przypomnienia, eTA uzyskuje się drogą elektroniczną wypełniając na stronie internetowej kanadyjskiego Immigration kwestionariusz składający się z kilkadziesięciu pytań. Cała procedura trwa może pół godziny i kończy się uiszczeniem kartą kredytową opłaty wynoszącej 7 dolarów.

Decyzja, czy eTA została przyznana przychodzi w krótkim czasie: w niektórych przypadkach w ciągu godziny, w innych – po kilku dniach, lub slyszałam, że mogło to trwać około tygodnia. Decyzję o przyznaniu eTA otrzymuje się w formie e-maila.

Nie trzeba tego e-maila drukować – przyznana eTA jest połączona z danym paszportem i urzędnik na granicy, po przeskanowaniu paszportu, od razu widzi, że jest eTA. Oto link, pod krórym można wiecej poczytać na ten temat oraz wypełnić i wysłać podanie o eTA: http://www. cic.gc.ca/english/visit/eta.asp

2. eTA a student i pracownik zagraniczny
Osoby, które przebywają w Kanadzie jako studenci lub pracownicy zagraniczni, a których wizy pracownicze lub studenckie zostały wydane przed 1 sierpnia 2015 roku, powinny postarać się o eTA jeśli zamierzają opuścić i wrócić do Kanady.

Natomiast osoby, których wizy studenckie i pracownicze zostały wydane od 1 sierpnia 2015 – już mają eTA i nie muszą się o nią starać – ale pod warunkiem, że będą podróżować na tym samym paszporcie (pamiętajmy, że eTA przypisywana jest do danego paszportu, a nie do osoby).

3. eTA a stały mieszkaniec Kanady
Wprowadzenie eTA ma również wpływ na to, w jaki sposób stali mieszkańcy Kanady (Permanent Residents) będą mogli podróżować po 29 września. Do tej pory, jeżeli stałemu mieszkańcowi Kanady wygasła karta – PR card – mógł wrócić do Kanady na swój polski paszport, a na granicy po prostu udowodnić, że mieszka w Kanadzie na stałe (pokazać dokument pobytu stałego, prawo jazdy czy inne dokumenty udowadniające zamieszkanie na stałe).

Od 29 września tak zrobić nie będzie można, ponieważ bez eTA taka osoba nie zostanie wpuszczona do samolotu lecącego do Kanady, a o eTA stały mieszkaniec nie może się starać – eTA jest tylko dla osób przybywających do Kanady tymczasowo (na wizytę, na studia lubdo pracy).

4. eTA a podwójny obywatel (Polski i Kanady)
Z tego samego logicznie wynikającego powodu – że tylko osoby przybywające do Kanady tymczasowo mogą się starać o eTA – jeżeli podróżny powracający do Kanady jest obywatelem Polski i Kanady – to do Kanady musi przylecieć na kanadyjskim paszporcie, a nie na polskim (polski nie będzie miał przecież eTA). Znaczy to, że skończą się podróże bez kanadyjskiego paszportu dla obywateli z drugim obywatelstwem kraju ruchu bezwizowego: będą musieli okazać kanadyjski paszport przy wejściu do samolotu do Kanady i po wylądowaniu.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tej kolumnie nie są poradami prawnymi – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.


IZABELA KOWALEWSKA
Zródło: gazetagazeta.com

Polarity

Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skomentuj